Príčiny a dôsledky nerovností na trhu práce v kontexte Corona pandémie na Slovensku


Čítať viac o Príčiny a dôsledky nerovností na trhu práce v kontexte Corona pandémie na Slovensku

Základným cieľom projektu je uskutočniť hĺbkový výskum fenoménov spojených s témou nerovností na slovenskom trhu práce, pred a v dôsledku Corona pandémie na Slovensku. Analýza nadväzuje na predošlý výskum riešiteľského kolektívu v témach nerovností na trhu práce, bariérach v prístupe zraniteľných skupín na trh práce a ku verejným politikám, a tiež účinnosti a nastavenia intervenčných nástrojov a politík na rôznych úrovniach.

POW-Bridge: Preklenutie rozdielov medzi legislatívou a praxou vo vysielaní pracovníkov


Čítať viac o POW-Bridge: Preklenutie rozdielov medzi legislatívou a praxou vo vysielaní pracovníkov

Základné informácie

Donor: Projekt je finančne podporený Európskou komisiou v rámci schémy „EaSI – Progress“, Výzva na prekladanie návrhov VP/2019/008, číslo zmluvy VS/2019/0396 a dodatok č. 1 VS/2020/0287 ku Grantovej zmluve.
Trvanie projektu: 1.1.2020 – 31.12.2021, s účasťou Prognostického ústavu CSPV SAV od 1.7.2020

 

 

Inštitucionálne rámce ekonomického rozvoja SR v novej etape globalizácie


Čítať viac o Inštitucionálne rámce ekonomického rozvoja SR v novej etape globalizácie

V súčasnom globalizovanom svete ekonomický rozvoj krajiny závisí popri jej faktorovej vybavenosti vo veľkej miere od kvality inštitucionálneho rámca. Podcenenie inštitucionálnej kvality, nedostatočné pochopenie významu inštitúcií, ich vývoja a vzájomnej prepojenosti všetkých inštitucionálnych komponentov môže viesť k negatívnym dopadom na ekonomický vývoj krajiny. Vybudovanie flexibilnej ekonomiky, odolnej voči systémovým krízam, je podmienené fungovaním mixu inštitúcií, ktoré vytvárajú synergické efekty medzi jednotlivými typmi rastu (inteligentným, inkluzívnym a udržateľným rastom).

Riešenie spoločenských výziev v oblasti tvorby politiky trhu práce založenej na vedeckých informáciách


Čítať viac o Riešenie spoločenských výziev v oblasti tvorby politiky trhu práce založenej na vedeckých informáciách

Cieľom projektu je poskytnúť vedecké informácie využiteľné pre tvorbu politík trhu práce. Konkrétne sa projekt zameriava na tri oblasti politiky trhu práce, ktoré sú vzájomne prepojené čo je potrebné zohľadňovať aj pri tvorbe politík. Ide o oblasť sociálnej pomoci, kde autori plánujú hľadať optimálny scenár nastavenia systému garancie minimálneho príjmu pomocou mikro - simulačného prístupu. Druhou oblasťou je oblasť aktívnej politiky trhu práce, kde autori plánujú aplikovať najmodernejšie techniky vyhodnocovania účinkov jednotlivých opatrení kontrafaktuálnym spôsobom.